Úvod    Kontakt    Mapa stránky                                                                                                                                       

  MERCI   CHEVAL

                                  Centrum koní a ľudí

 - Vitajte na stránkach nášho jazdeckého areálu - Vitajte na stránkach nášho jazdeckého areálu - Vitajte na stránkach nášho jazdeckého areálu -

 

Inzercia

Novinky

Aktivity

Ponuka služieb

Cenník

Jazdecký klub

Drezúra

Parkúr

Voltíž

Stanovy JK

Organiz. poriadok

Pravidlá jazdenia

Úspechy JK

Jazdecká škola

Naši jazdci

Naše kone

Fotogaléria

Videá

Kniha návštev

História

Návšteva okolia

 

 

 

 

 

 

Drezúra


Drezúra je jednou z najdôležitejších disciplín jazdeckého športu. Základy drezúry musí zvládnuť každý jazdec a kôň, lebo tá je základom všetkých jazdeckých disciplín. Tento rok budú náš klub reprezentovať na drezúrnych obdĺžnikoch kone: Flamenco, Enimo, Nanne-R, Thenesee a Niagara.

 

 

História drezúrneho jazdenia

   Hoci základné drezúrne disciplíny boli známe už v starovekom Grécku,  história modernej drezúry začala v dobách renesancie. Behom mnohých storočí sa drezúra vyvinula z akéhosi cirkusového predstavenia až do podoby akú poznáme dnes. Prvá drezúrna úloha sa išla na olympijských hrách v roku 1912.

 

Drezúrne jazdenie

   Cieľom drezúry je prijazdiť koňa tak, aby dokázal niesť svojho jazdca ľahko, aby bol pružný, vyvážený, správne osvalený, aktívny a aby reagoval na najjemnejšie pomôcky jazdca. Drezúra je olympijským športom a je tiež ako parkúr riadená Medzinárodnou jazdeckou federáciou (FEI), pričom sa drezúrne úlohy delia na národné a medzinárodne uznávané FEI. Drezúrna úloha sa jazdí v drezúrnom obdĺžniku, ktorý je rozdelený písmenami. Tieto písmená rozostavané po okrajoch obdĺžnika ukazujú, kde sa jednotlivé cviky majú predviesť. Rozmery obdĺžnika pri nižších súťažiach sú 20x40 metrov a pri pokročilejších úlohách 20x60 metrov. Písmená sú v obdĺžniku vždy na rovnakých miestach.

 

Požadované schopnosti

   Ak chcete byť úspešní v akomkoľvek odvetví jazdeckého športu, musíte si vytvoriť bezpečný nezávislý sed, ale v drezúre je rovnako dôležité rozvinúť "cit". Mali by ste presne cítiť čo kôň pod vami robí, tzn. či je rovný, či sa správne ohýba, podsadzuje, či je uvoľnený a pod. Tento cit sa vyvíja postupne so skúsenosťami jazdca, ale niektorí jazdci si ho neosvoja nikdy. Správny nácvik drezúry je veľmi dlhý a poctivý proces, v ktorom neexistujú žiadne skratky. Okrem jazdca je v drezúre samozrejme veľmi dôležitý aj kôň, predovšetkým to musí byť kôň, ktorý má kľudný temperament spolu s ochotou pracovať. Ak má kôň dobrú stavbu tela a prirodzene dobré chody, bude pre neho práca ľahšia ako pre koňa s nesprávnou stavbou tela. 

 

 

 

Drezúrny obĺžnik 20x60

 

 

Drezúrny obdĺžnik 20x40

 

© 2009 Merci Cheval | Designed by ChovanovaA