Úvod    Kontakt    Mapa stránky                                                                                                                                       

  MERCI   CHEVAL

                                  Centrum koní a ľudí

 - Vitajte na stránkach nášho jazdeckého areálu - Vitajte na stránkach nášho jazdeckého areálu - Vitajte na stránkach nášho jazdeckého areálu -

 

Inzercia

Novinky

Aktivity

Ponuka služieb

Cenník

Jazdecký klub

Drezúra

Parkúr

Voltíž

Stanovy JK

Organiz. poriadok

Pravidlá jazdenia

Úspechy JK

Jazdecká škola

Naši jazdci

Naše kone

Fotogaléria

Videá

Kniha návštev

História

Návšteva okolia

 

 

 

 

 

 

Voltíž


Čo je to voltíž?

 

Voltíž je v podstate gymnastika na chrbte koňa. Hoci dnes je už medzinárodným športom, od roku 1982 pod zíštitou FEI, vyvinula sa z predchádzajúcej výukovej metódy, ktorá mala za úlohu navyknúť nováčikov na pohyb koňa a vštiepiť im zmysel pre rovnováhu a istotu na koni. Obzvlášt vojenské jazdecké školy používali toto cvičenie na to, aby naučili nových jazdcov udržovať rovnováhu na pohybujúcom sa koni. Voltíž taktiež slúžila ako vhodné posilňovacie cvičenie pre jazdcov, ktorí mali získať sebadôveru na konskom chrbte.

 

 

Požadované schopnosti

 

Ak sa chcete venovať voltíži , musíte mať dobrú prirodzenú rovnováhu, byť fyzicky zdatní a mať eleganciu a gracíznosť pohybu. Tento šport tiež vyžaduje odvahu - predvádzať niektoré cviky vyžaduje odvážneho ducha.

 

Kôň musí byť kľudný, silný, nesmie vyhadzovať a musí vedieť udržať rovnomerný, rytmický a vyvážený cval na lonži po celú dobu cvičenia.

 

Hlavnou nevýhodou voltíže je, že jazdec vždy potrebuje pomoc niekoho iného - niekto musí koňa lonžovať.

 

Súťaže

 

Súťaže vo voltíži sa konajú v družstvách, v jednotlivcoch alebo vo dvojiciach. Kôň vždy pracuje na ľavú ruku, v cvale a musí sa pohybovať na kruhu s minimálnym priemerom 13 metrov. Individuálne súťaže aj súťaže družstiev obsahujú povinnú a voľnú jazdu.

 

 

 

VOLTÍŽ - utorok

 

 

 

VOLTÍŽ - sobota

 

 

© 2009 Merci Cheval | Designed by ChovanovaA